Temassız Teknolojiler

Temassız teknolojilerin gün geçtikçe hayatımızda önemli bir yer edinmesinin kuşkusuz en büyük sebebi insanlarla teması en aza indirme isteğimiz.

 Temassız Teknolojiler

Temassız teknolojilerin gün geçtikçe hayatımızda önemli bir yer edinmesinin kuşkusuz en büyük sebebi insanlarla teması en aza indirme isteğimiz. Bugün itibariyle 1.5 yıldan fazladır hayatımızda bulunan Covid-19’un da bizi temassız teknolojileri kullanmaya fazlasıyla yaklaştırdığı bir gerçek. Peki neden? En basit haliyle düşündüğümüzde kullanışlı, kolay ve güvenli olması dışında ilk akla gelen sebep sağlık. Salgın öncesinde dışarıda bulunduğumuz her an bir yerlere temas ederek kendimizi hasta etme riskini fazlasıyla arttırıyorduk ve bunu göz ardı ediyorduk. Şu an ise mümkün olduğunca az temas etmeye çalışıyoruz belki de Covid-19’un bize kattığı tek değer bu olabilir. Peki temassız teknolojilerin buradaki rolü nedir? En basit örnek ile başlayıp detaylandırarak ilerleyelim.

Temassız kredi kartları, temassız kullanım olarak belki de ilk akla gelen ürün. Bizi POS makinesinin tuşlarından uzak tutan, aynı zamanda bize gelene kadar on binlerce insanın kullandığı kağıt ve demir paraları eskiye oranla daha az kullanmamızı sağlayan güzel bir sistem. Temassız kredi kartları RFID(radyo frekansı ile tanımlama) veya NFC(yakın alan iletişimi) ile çalışmaktadır. SAP’da RFID ve NFC, scanning functionality başlığı altında yer almaktadır, otomatik tanımlama yöntemi olarak çalışırlar. QR kodlarda yakın alan iletişim sistemine örnektir. Kredi kartları direkt POS makinesine okutulması dışında telefon üzerinden de POS makinesine okutulup kullanılabiliyor, işte tam olarak bu işlemlerde SAP’ın de destekleyip uygulayabildiği NFC sistemi devreye giriyor. Kart ile ödeme yaparken çip ile telefon üzerinden ödeme yaparken iki cihazda internete bağlı durumdayken bilgiler kimlik doğrulama merkezine (Authentication Center) gönderiliyor ve onay alınarak işlem gerçekleştiriliyor. SAP Mobil Çözümleri bu işlemlerin hızlı, kolay ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

X-ray ve Termal kameralar ise bizi, AVM, Havalimanı gibi ortamlarda üst aramalarından kurtaran bir sistem. Sizi arayacak olan kişiler o gün belki de binlerce insana değmiş oluyordu. Temassız ateş ölçerlerde hastanelerde yine bizi steril olmasını dilediğimiz ama olmadığı gerçeğini bildiğimiz eski usul koltukaltı ateş ölçerlerden kurtaran bir temassız sistem. AVM, Havalimanı gibi büyük alanlarda tuvalet kapılarının, sabunluğun, kağıt peçete yada sıcak hava makinelerinin de temassız sensör ile çalıştığını bir an düşündüğümüzde hatırlıyoruz ve bunların ilerleyen dönemlerde çok daha hızlı bir şekilde birçok kuruluşta yaygınlaşacağını tahmin edebiliyoruz. Yine çok yaygın olmasa da belki 1-2 kez denk geldiğimiz QR kod ile temassız menülerde ilerleyen zamanlarda fazlasıyla yaygınlaşacak gibi gözüküyor. QR kod gıda, teknoloji, hizmet sektörü gibi birçok alanda SAP sisteminin desteklediği, uygulanabilen ve temassız teknolojiyi kolaylaştıran bir sistemdir.

Temassız teknoloji ürünlerinin hayatımızı fazlasıyla kolaylaştırdığı aşikar fakat Covid-19 ile birlikte fark ettiğimiz ve temelde yatan mesajlardan belki de en önemlisi insanlarla ve insanların kullandığı her türlü noktayla ne kadar az temas edilirse sağlığımız açısından o kadar güvende oluruz mesajıdır. Bir diğer açıdan baktığımızda temassız teknolojilerin sağlık çalışanlarının, sizin üzerinizi aramak zorunda olan görevlilerin, temizlik görevlerinin ve daha birçok alanda çalışan insanların hayatını ne kadar kolaylaştırdığını da görmezden gelemeyiz. Biz insanlarla temastan uzak durmak üzerine düşünüyoruz, bir de bu durum o kişinin işi olduğu için yapmak zorunda olan insanların hayatlarının ne kadar zor olduğunu ve temassız teknoloji ürünlerinin onların hayatlarına ne kadar büyük bir dokunuş yaptığını da fark ediyoruz.

Yakın gelecekte temassız teknoloji ürünleri yapay zekayla daha fazla entegre edilip elektronik cihazlarda yeni bir devir açabilir. Umuyoruz ki temassız teknolojiler insan hayatını kolaylaştırmaya devam edip, sağlığını da pozitif bir şekilde etkilemeye devam edecektir. Ne kadar az temas o kadar az risk.