Artık Her Şeyin Akıllısı Makbul!

Son 21 yıldır milenyum çağındayız. Bu süre içinde adına yakışır, çok hızlı bir değişim dönüşüm yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor.

 Artık Her Şeyin Akıllısı Makbul!

Son 21 yıldır milenyum çağındayız.  Bu süre içinde adına yakışır, çok hızlı bir değişim dönüşüm yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Artık her şeyi online ve çeşitli teknolojilerden yararlanarak otomatik olarak gerçekleştirebilir durumdayız. Kendimizi geliştirmeye, hobilerimize ve ailemize daha fazla zaman ayırmaya ve iş yerinde çok daha verimli çalışma şansına sahibiz. Hadi gelin bu vakti bize veren çeşitli teknolojileri biraz inceleyelim.

Özel hayatı kolaylaştıran trend teknolojiler başta evimizde, hatta üzerimizde kullandığımız çeşitli robotik uygulamalar sayesinde oluyor. Bunlardan benim favorim akıllı saatler. Hem bizi hareket etmeye teşvik ediyor hem de çeşitli sağlık fonksiyonlarımızı, uykumuzu vb. bedenimizde istemsiz olarak gerçekleşen faaliyetleri ölçümlüyor. Saymadığım farklı fonksiyonlar da elbette mevcut. Son birkaç yılda birkaç farklı cihazın yaptığı işi artık küçücük akıllı saatler bile yapabiliyor.

Bir diğer favorim ise akıllı süpürgeler. ‘Bel ağrılarına son!’ Sloganı bu ürün için harika olurdu. Düşünsenize, hafta sonu yapılan ev temizliğinden neredeyse kurtulduk. Bu cihazlar o kadar akıllı ki, sensörleri sayesinde evin tüm haritasını çıkarıyor ve çok rahat bir şekilde kendi kendini yönlendirip evde dolaşıyor. Toz alanları da çıkar mı dersiniz?

Bu cihazlar o kadar akıllı ki, sensörleri sayesinde evin tüm haritasını çıkarıyor ve çok rahat bir şekilde kendi kendini yönlendirip evde dolaşıyor.

Birçok yeni akıllı ev aleti ve kontrol cihazı sayılabilir: Hava temizleyen cihazlar, akıllı televizyonlar, giyilebilir teknolojiler, akıllı bulaşık makinaları, mutfak robotları, ev sistemleri vs. Ya sizin favorileriniz hangileri?

Milenyum ile biraz da iş alanında neler değişti ve hayatımızda neler kolaylaştı, sorularını değerlendirelim. Yapay zeka, makine öğrenimi, sanal gerçeklik, tahminlenebilir analitikler büyük veri, nano cihazlar, bioinformatik, dijital dönüşüm, mobil uygulama kavramları hem çok konuşulur oldu, hem de bir hayli gelişti. Sahadan veri toplamak artık çok daha kolay hale geldi. Ofise gitmek yerine evden çalışabilir, hatta bazı durumlarda sahada çalışıyorsanız bilgisayar açmaya bile gerek kalmadı. Mobil uygulamalarla bile birçok işimizi yapabilir olduk. Bu uygulamalara da değinmeden olmaz.

Ofise gitmek yerine evden çalışabilir, hatta bazı durumlarda sahada çalışıyorsanız bilgisayar açmaya bile gerek kalmadı.

SAP Fiori ile mobil uygulamalar eskisinden çok daha fazla hayatımıza girdi. 5 yıl önce işe dair bir cep telefonu uygulaması kullanıldığını açıkçası pek de fazla hatırlayamıyorum. Şimdi ise bir şirketin tüm departmanlarına özel, kurumsal kaynak planlama yazılımlarıyla entegre çalışan birçok uygulama var. Depo hareketlerini, bakım onarım süreçlerini, mal kabul, barkodlama, stok kontrolü, kalite kontrol süreçleri, insan kaynakları süreçleri ve daha fazlasını mobil uygulamalar ile gerçekleştirebiliyoruz.’ E daha ne olsun?’ demeyelim. Çok daha fazlasını teknolojinin bize geri kazandırdığı zaman ile ‘gerçekten çığır açan cinsten’ dediğimiz şekilde üretebiliriz.

SPRO ailesi olarak biz de bu alanda birçok çalışma yaptık.

Ürün ailemiz;

  • Mobil WM (Mobil Depo Yönetimi)
  • Mobil PM (Mobil Bakım Onarım Yönetimi)
  • Mobil QM (Mobil Kalite Yönetimi)
  • Mobil Retail (Mobil Tedarik faaliyet yönetimi)
  • Mobil Envanter Yönetimi,
  • Easy Quotation (Kolay Teklif Yönetimi)
  • BarkodPro(Mobil Mal Kabul ve Barkodlama Çözümü)
  • NakilPro (Nakliye Optimizasyonu)
  • Anaveri Yönetimi
  • SchedulePro (Üretim Çizelgeleme)

Sap Çözümleri hayatınızı kolaylaştırmak için burada. https://spro.com.tr/tr/cozumler/ linkten ürünlerimizi inceleyebilir, bize detaylı bilgi için ulaşabilirsiniz.