SAP S/4HANA On-Premise ile S/4HANA Cloud Sürümleri Arasındaki Farklar Nedir?

Bu blogta SAP S/4HANA On-Premise ve S/4 HANA Cloud sürümlerinin karşılaştırmasını yapacağız, aralarındaki farkları anlayabilmek ve daha iyi bir yol haritası oluşturabilmek adına önce sürümlere bir göz atalım.

 SAP S/4HANA On-Premise ile S/4HANA Cloud Sürümleri Arasındaki Farklar Nedir?

SAP S/4HANA Nedir?

Performans ve veri analizi yeteneklerinden yararlanmak için 2015 yılında SAP tarafından oluşturulmuştur. S/4HANA, yalnızca SAP HANA üzerinde çalışır, SAP ECC ise bir üçüncü taraf veri tabanında çalışabilir. S/4HANA, SAP ECC ve R/3’ten daha önemli miktarda veriyi yönetmek için tasarlanmıştır ayrıca SAP Fiori ile daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar. Özetle S/4HANA, işletmeleri ve şirketleri iş süreçlerini daha iyi entegre edebilecekleri dijital geleceğe hazırlar.

SAP S/4HANA

SAP S/4HANA On-Premise Sürümü Nedir?

S/4HANA On-Premise sürümü, standart SAP lisanslama modelini kullanır. Kendiniz veya güvenilir bir ortak tarafından yönetilen sunucular veya sanal makineler üzerine kurulu dahili bir platformdur ve uygulama yazılımının bakımını şirketiniz yapar. SAP yükseltmeleri yıllık olarak yayınlanır ve ekibinizin bu yeni sürümleri uygulaması ve test etmesi gerekir.

SAP bu sürümü hizmet olarak platform (PaaS) modelinde kullanıma sunar. PaaS, üçüncü taraf bir sağlayıcının internet üzerinden kullanıcılara donanım ve yazılım araçları sağladığı bir bilişim modelidir. Bir PaaS sağlayıcısı, donanım ve yazılımı kendi altyapısında barındırır.

Özelleştirilebilen eksiksiz bir özellik yelpazesine ihtiyaç duyan şirketler için en iyisidir. Bu sürüm, kompleks iş süreçleri olan, etkili izleme ve yapılandırma arayan kuruluşlar için uygundur.

SAP S/4HANA Cloud Sürümü Nedir?

S/4HANA Cloud sürümü, yalnızca SAP’nin SAP HANA Enterprise Cloud’daki sunucularında barındırılır ve SAP tarafından korunur. SAP, temel BT altyapısını kontrol ettiği için kapsamlı özelleştirmelere izin vermez. Bu, S/4HANA Cloud’u ERP sistemlerinin iş süreci gereksinimlerini karşılayacak şekilde özelleştirilmesini gerektiren orta ve büyük ölçekli kuruluşlar için uygun hale getirmeyebilir.

SAP bu sürümü hizmet olarak yazılım (SaaS) modelinde kullanıma sunar. SaaS, uygulamaları internet üzerinden hizmet olarak sunmanın bir yoludur. Yazılımı kurmak ve bakımını yapmak yerine, sadece internet üzerinden erişerek kendinizi karmaşık yazılım ve donanım yönetiminden kurtarırsınız.

Mevcut herhangi bir ERP çözümünden SAP S/4HANA ya geçiş yapmak kesinlikle akıllıca bir karar olacaktır. SAP S/4HANA geçişinde, yukarıda değindiğim üzere SAP S/4HANA On-Premise ve SAP S/4HANA Cloud olmak üzere iki sürümle karşılaşacağız. İş ihtiyaçlarınıza, bütçenize ve kaynaklarınıza en uygun çözümü uygulamanıza yardımcı olacak her iki sürüm arasındaki göze çarpan özellikleri ve temel farklılıkları görelim.

SAP S/4HANA On-Premise ve SAP S/4HANA Cloud’un her ikisinin de artıları ve eksileri vardır. On-Premise sürüm, her şey kuruluşunuzun yerel sunucularında kaydedildiği ve korunduğu için veriler üzerinde maksimum kontrol sağlar. Ancak sunucularınızda yer sorunu yaşıyorsanız, devam eden projelerinizde zamanlama kısıtlamalarınız olduğunda hızlı işlemler de sunan Cloud sürümünü tercih edebilirsiniz.

Temel farklılıkları kontrol ettikten sonra, şimdi aşağıdaki tabloya bir göz atalım.

  SAP S/4HANA On-Premise SAP S/4HANA Cloud
Lisanslama yöntemi Geleneksel lisanslama Abonelik lisanslama
Altyapı ve bakım Müşterinin tahsis edilmiş kendi BT personelinin sorumluluğundadır. SAP, sistemi sağlar ve sistem bakımından sorumludur.
Özelleştirme Şirket tüm özelleştirmeyi kendi bünyesinde yönettiğinden, özelleştirme konusunda çok daha fazla esneklik ve denetim vardır. Bir dereceye kadar özelleştirilebilmesine rağmen, On-Premise ile karşılaştırıldığında çok daha az esneklik vardır.
Uygulama Uygulama, yeni bir ortam oluşturmak için zaman, maliyet, çaba ve doğru personel gerektirir. Yeni özellikleri uygulamak için ek donanım veya yazılım satın alma ihtiyacı da olabilir. Bulut sağlayıcısı tarafından önceden sağlanmış, uygulanmış ve test edilmiş hazır bir platform kullandığından, uygulama diğer sürümden daha hızlıdır.
Entegrasyonlar Sistemler arasında veri aktarımı daha hızlıdır ve internet üzerinden entegrasyon nispeten daha basittir. Çeşitli kurumsal sistemler arasındaki entegrasyon karmaşık olabilir ve verilerin internet üzerinden gönderilmesi nedeniyle daha büyük güvenlik riskleri içerir.
Yükseltmeler ve destek paketleri Şirket, yazılım yükseltmelerinin sıklığına ve planına veya en son destek paketlerinin uygulanıp uygulanmamasına karar verir. Bu seçenek zaman alıcı ve pahalıdır ve teknik veya işlevsel kaynakları içerir. On-Premise ile karşılaştırıldığında bir yükseltme programı üzerinde daha az kontrol vardır. Ancak bulut sağlayıcısı, müşteriyi yaklaşan yükseltmeler hakkında önceden bilgilendirebilir ve müşteri, yükseltmenin zamanlamasını ve işlevselliğini seçebilir.
Ölçeklendirme Bu yaklaşım, ölçeklendirme için gerekli kaynaklar için uzun vadeli planlama ve taahhüt gerektirir. Şirketin değişen ihtiyaçlarını karşılamak için ölçeği büyütmek veya küçültmek daha kolay, daha hızlı ve daha ucuzdur.

SAP S/4HANA On-Premise sürümünü kimler seçebilir?

SAP S/4HANA On-Premise sürümü, son derece esnek özelleştirme ile birleştirilmiş eksiksiz bir özellik yelpazesine ihtiyaç duyan tüm endüstri kuruluşları için uygundur.

SAP S/4HANA Cloud sürümünü kimler seçebilir?

Büyürken ölçeklendirmek için hafif ve esnek bir veri tabanı platformu arayan orta ölçekli şirketler, işletmeleri için SAP S/4HANA Cloud sürümünü düşünmelidir.

Temel iş stratejilerini kapsayan, ancak aynı zamanda daha fazla çeviklik, esneklik ve daha hızlı yükseltme döngüsü (yıllık yerine üç ayda bir) sağlayan yüksek performanslı bir teklife ihtiyaç duyan şirketler için en iyi seçenektir. SAP S/4HANA Cloud sürümü, hızla gelişen ve tempolarıyla değişebilen bir platform isteyen kuruluşlar için anlamlıdır.